Europa

część świata leżąca na półkuli północnej, której część kontynentalna stanowi wraz z Azją kontynent Eurazję.

WARSZAWA

PROGRAM RAMOWY PIELGRZYMKI

1 dzień: PRZYLOT DO KUTAISI

Zbiórka na lotnisku w Warszawie. Przylot do Kutaisi. Transfer do hotelu. Nocleg.

2 dzień: KUTAISI-BORDZOMI-ACHALCICHE-RABAT

Po śniadaniu przejazd do Południowej Gruzji przez góry Małego Kaukazu i malownicze tereny górskie Meschetii do Bordżomi. Po przyjeździe do Bordżomi wizyta w parku zdrojowym i możliwość testowania słynnej  wody mineralnej. Miasto zostało założone w 1829 roku. W  XIX wieku odkryte zostały chlorkowo-wodorowo-węglanowo-sodowo-wapniowe wody mineralne, mające leczniczy wpływ na drogi żółciowe i choroby przewodu pokarmowego. W czasach sowieckich miasto zyskało status modnego uzdrowiska.  Przejazd do Achalciche. Zwiedzanie twierdzy Rabat z X w. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

3 dzień: ACHALCICHE-CHERTWISI-WARDZIA-TBILISI

Po śniadaniu przejazd do wydrążonego w skale, imponującego miasta-klasztoru Wardzia. Po drodze przystanek przy pochodzącej z X w twierdzy Chertwisi, gdzie według legendy dotarł Aleksander Macedoński. Wardzia była ważnym centrum religijno-politycznym, była twierdzą nie do zdobycia i miastem ukrytym w skałach. W mieście zainstalowano skomplikowany system nawodnień pobliskich pól uprawnych. Jedyny dostęp do klasztoru zapewniało kilka dobrze ukrytych tuneli blisko rzeki Mtkwari. Zniszczyło miasto trzęsienie ziemi w 1283 roku.  Miasto częściowo odbudowano, ale przestało ono pełnić funkcje obronne, zostało już tylko klasztorem. Do kompletnego upadku skalnego miasta przyczynili się Persowie, szach Tachmasp w XVI wieku pokonał  Gruzinów i splądrował klasztor. Przejazd do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

 4 dzień: TBILISI

Po śniadaniu  zwiedzanie Tbilisi, jednego z najstarszych miast na świecie: cerkiew Metechi z XIII w., tuż obok cerkwi, usytuowany jest pomnik założyciela miasta – króla Wachtanga Gorgasali. Przejazd kolejką linową na wzgórze miasta. Zwiedzimy: Twierdzę Narikala, a także wzgórze z Pomnikiem Matki Gruzji. Spacer do Abanotubanitradycyjne łaźnie siarkowe. Zobaczymy cerkwi Sioni i Anczischati (VI – VII w.). Przejazd przez centrum miasta - Plac Wolności  ze złotym pomnikiem św. Jerzego – patrona Gruzji i aleją S. Rustawelego. Na ulicy Rustaweli toczy się główny nurt życia miasta, to przy niej znajduje się wiele ważnych dla miasta budynków i urzędów….. Przy niej zebrały się wszystkie najważniejsze budynki, niezliczona ilość kafejek, sklepów z pamiątkami, straganików... Kolacja w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców ludowych i śpiewów . Nocleg.

5 dzień: TBILISI- GUDAURI-KAZBEGI-TBILISI

Po śniadaniu przejazd słynną Gruzińską Drogą Wojenną. Na północy Gruzji pomiędzy pięciotysięcznikami Wielkiego Kaukazu leży kraina pięknych widoków i niesamowitych górskich szczytów .  Na trasie przystanek przy twierdzy Ananuri z XVII w ( w późnym średniowieczu mieściła się tutaj rezydencja książąt Aragvskich eristawów). Przekroczenie Przełęczy Krzyżowej – 2395 m n.p.m. Gruzińska Droga Wojenna prowadzi z Tbilisi przez Wielki Kaukaz aż do Władykaukazu, łącznie liczy 208 km. Przyjazd do Stepancminda (Kazbegi) – miasteczko jest najpopularniejszym celem wypraw na Gruzińskiej Drodze Wojennej. Wjazd jeep-ami do cerkwi Świętej Trójcy z XIV-w,  położonej w pobliżu wioski Gergeti u stóp Góry Kazbek (5047m n.p.m.) na wysokości 2170 m n.p.m. Powrót do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

6 dzień: TBILISI-KACHETIA-TBILISI

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Kachetii, głównego regionu uprawy winorośli i centrum gruzińskiego wina. Dzięki wielowiekowej tradycji produkcja znakomitego wina jest na stałe wpisana w dziedzictwo kulturowe kraju. Zwiedzanie Sighnaghi, „miasta zakochanych” otoczonego malowniczo murami obronnymi, niegdyś królewske miasto, wybudowane na wzgórzu skąd roztacza się niesamowity widok na Dolinę Alazańską, główne miejsce uprawy winorośli, oraz szczyty Wielkiego Kaukazu. Naszym kolejnym celem podroży jest monaster Bodbe, w którym znajduje się grób świętej Nino, apostołki i patronki Gruzji. Gruzja szczyci się niezwykle długą tradycją chrześcijańską. Religię chrześcijańską przyjął i uznał za państwową król Mirian w 326 r. Apostołką i tą, która nawróciła króla, była św. Nino. Przejazd do Cinandali – zwiedzanie domu-muzeum książąt Czawczawadze (XIX w.). Muzeum i ogród zabierają zwiedzających w świat pierwszych mieszkańców domu (zwiedzanie+1 lampka bialego wytrawnego wina). Powrót do Tbilisi. Kolacja w restauracji. Nocleg.

7 dzień: TBILISI-MCCHETA-KUTAISI

Po śniadaniu wizyta w duchowym centrum gruzińskiego prawosławia,   Mchcecie - starożytnej stolicy i centrum religijnego Gruzji liczącego 3000 lat. Mccheta jest jednym z najstarszych miast Gruzji, położona na skrzyżowaniu ważnych szlaków handlowych.  Na miejscu zobaczymy wpisane na listę UNESCO: Monastyr Dżwari (VII w.) i katedrę Svetitskhoveli (XI w.), w której przechowywanych jest wiele skarbów wiary i m inn szaty Chrystusa. Czas wolny na zakupy na lokalnym bazarze. Wizyta w skalnym mieście Uplisciche, jednej z pierwszych osad ludzkich na Kaukazie z  I tys. p.n.e. Dawne świetne miasto wykute w skałach. Kiedyś tętniło tu życie i biło serce Gruzji. Wybór tego miejsca na pewno nie był przypadkowy. Góry, rzeka, przestrzeń, naturalne jaskinie i skała nadająca się do kucia. Miejsce strategiczne. Przejazd przez miasto Gorirodzime miasto Juzefa Stalina. Przejazd do Kutaisi, które opisane zostało w mitologii greckiej jako miasto Ai w Kolchidzie. To z tym miejscem wiąże się opowieść o czarodziejce  Medei i o wyprawie Jazona i Argonautów po złote runo,  w postaci skóry baranka, który był symbolem władzy. Po drodze zatrzymamy sie w zaglębiu ceramiky Szrosza. Przyjazd do Kutaisi. Zakwaterowanie. Kolacja w hotelu. Nocleg.

8 dzień: KUTAISI – GELATI-BAGRATI-JASKINIA PROMETEUSZA. TRANSFER NA LOTNISKO

Po śniadaniu zwiedzanie miasta i okolic. Przejazd do klasztoru Gelati założonego w XII w. przez najsławniejszego gruzińskiego króla Dawida IV Budowniczego (1073-1125). Tu zbudował akademię i klasztor, które stały się centrum edukacyjnym Gruzji. Zabytek znajdują się na liście UNESCO.  Wizyta w katedrze Bagrati z 1003 r, która jest symbolem zjednoczenia kraju. Czas wolny - wizyta na lokalnym targu. Zwiedzanie Jaskini Prometeusza.  Udostępniona do zwiedzania trasa obejmuje 1420 metrów . Zachwyt wzbudzają tu formy naciekowe, które od stuleci pęcznieją pod wpływem wody o centymetr na każde 100 lat! Część jaskini zwiedzimy przepływając łódką (jeśli warunki pogodowe pozwolą).  Kolacja w restauracji.
Transfer na lotnisko. Odprawa. Wylot do Polski.

 

W CENIE
 - Przelot Warszawa – Kutaisi – Warszawa
 - Transfery i transport zgodnie z programem/klimatyzowany autokar
 - Zakwaterowanie – w hotelach 3***/4****, pokoje 2/osobowe – 4 noclegi w Tbilisi, 1 nocleg w Achalciche, 2 noclegi w Kutaisi,
 - wyżywienie według programu – ŚNIADANIA –7, KOLACJE 7 ( w tym  kolacja z winem (lampka bialego+lampka czerwonego)  w tradycyjnej restauracji  z pokazem gruzińskich tańców)
 - bilety wstępu  – dojazd kolejką linową do twierdzy Narikala, Uplisciche, Wardzia, Rabat,  Cinandali, Jaskinia Prometeusza
 - samochody terenowe 4X4 w Stepancminda (Kazbegi)
  - 1 butelka wody(o,5l)/dziennie/osoba
 - Ubezpieczenie Kl i Asistance 40.000 zł oraz NNW 10.000, bagaż 500 zł
 - opieka polskojęzycznego przewodnika na trasie w Gruzji

Cena nie zawiera:

- dopłaty do pokoju jednoosobowego 210 USD

- napojów do kolacji

- zwyczajowych napiwków oraz obsługi na miejscu  80 $ - płatne u pilota w dniu przyjazdu

- obowiązkowej opłaty na Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny – 13 zł